Online beleggen

Je bent hier: Home > Nieuws > Jonge mensen willen beleggen, maar missen de kennis

Jonge mensen willen beleggen, maar missen de kennis

Jonge mensen willen beleggen, maar missen de kennis

vrijdag 17 oktober 2025 - door Steven Anthonis Steven Anthonis

Steeds meer jongeren zien beleggen als dé manier om hun financiële toekomst veilig te stellen. Met sparen alleen kom je er vandaag niet meer. De spaarrente blijft laag, terwijl de prijzen blijven stijgen.

Toch durven veel jonge mensen de stap naar de beurs niet te zetten. De reden? Een gebrek aan kennis en vertrouwen.

Volgens een onderzoek van Kieskompas geeft bijna de helft van de niet-beleggende jongeren aan dat ze niet beleggen omdat ze zich onvoldoende geïnformeerd voelen. Tegelijk zegt maar liefst 90% van de 18- tot 34-jarigen dat ze wél graag zouden willen beginnen met beleggen. Er is dus duidelijk interesse, maar ook onzekerheid.

Beleggen is geen luxe meer, maar noodzaak

De jongere generatie beseft beter dan ooit dat sparen op een gewone spaarrekening hun geld niet laat groeien. Door inflatie, de stijging van het algemene prijsniveau, daalt de koopkracht van spaargeld. Als de inflatie bijvoorbeeld 4% bedraagt en je spaarrente maar 2%, dan verlies je eigenlijk 2% van je geld in reële termen.

Beleggen biedt de mogelijkheid om op langere termijn een hoger rendement te halen dan met sparen. Toch schrikt het idee van koersschommelingen en complexe financiële producten veel jongeren af. Ze zien beleggen nog te vaak als “gokken op de beurs” in plaats van als een manier om stap voor stap vermogen op te bouwen.

Financiële educatie: de ontbrekende schakel

Wat duidelijk naar voren komt, is dat financiële educatie een grote rol speelt. Jongeren leren op school wel hoe ze een cv moeten schrijven of een sollicitatie moeten doen, maar niet hoe ze met hun geld moeten omgaan. Basiskennis over rente, inflatie, beleggen of belastingen komt nauwelijks aan bod. Een cursus beleggen ontbreekt.

Daardoor wenden veel jongeren zich tot finfluencers. Deze financiële influencers op sociale media delen tips en strategieën over beleggen, cryptomunten of sparen. Hoewel sommigen waardevolle kennis delen, zitten er ook heel wat malafide figuren tussen die snelle winsten beloven of risicovolle producten aanprijzen. Zulke “snelle rijkdom”-verhalen eindigen vaak slecht.

Meer officiële financiële educatie, bijvoorbeeld via scholen of publieke initiatieven, zou jongeren helpen om beter geïnformeerde beslissingen te nemen en minder afhankelijk te worden van influencers.

Europa wil jongeren aan het beleggen krijgen

Ook de Europese Commissie ziet het belang van meer particuliere beleggers. Ze wil burgers aanmoedigen om meer te investeren in de economie in plaats van hun geld op slapende spaarrekeningen te laten staan.

Een land dat vaak als voorbeeld wordt genoemd, is Zweden. Daar bestaat het Investeringssparkonto (ISK), een fiscaal voordelige en eenvoudig te gebruiken beleggingsrekening. Beleggers krijgen daar eerst een fiscale vrijstelling tot een bepaald bedrag en daarboven wordt alles netjes fiscaal geregeld, zonder dat de belegger zich zorgen moet maken over een eventuele aangifte. Dit systeem is transparant, eenvoudig en stimuleert mensen om te starten met beleggen zonder bang te zijn voor ingewikkelde fiscale regels.

Een gelijkaardig systeem zou in Nederland of andere Europese landen ook kunnen helpen om de drempel voor beginnende beleggers te verlagen.

Onvoldoende bewustzijn over koopkrachtverlies

Uit het onderzoek blijkt verder dat veel mensen onvoldoende beseffen hoe sterk hun koopkracht daalt wanneer hun spaarrente lager ligt dan de inflatie. De koopkracht is wat je met je geld effectief kunt kopen. Wanneer prijzen stijgen, maar je inkomen of spaarrente niet meegroeit, daalt je koopkracht.

De respondenten vinden dat de overheid hierover meer en duidelijker moet communiceren. Veel mensen geloven nog steeds dat hun spaargeld “veilig” is, terwijl ze in werkelijkheid elk jaar een stukje van hun vermogen verliezen.

Een beter begrip van dit mechanisme zou jongeren kunnen aansporen om sneller te beginnen met beleggen, al is het maar met kleine bedragen.

Beleggen hoeft niet moeilijk te zijn

De drempel om te starten lijkt vaak groter dan ze werkelijk is. Dankzij gebruiksvriendelijke beleggingsapps en lage instapkosten kan tegenwoordig bijna iedereen met een klein bedrag beginnen. Zelfs met 25 of 50 euro per maand kan je via ETF’s (Exchange Traded Funds), gespreide beleggingsfondsen die een hele beursindex volgen, al op een verstandige manier investeren.

Belangrijk is wel om eerst de basis te begrijpen: wat zijn risico’s, hoe werkt rendement, en waarom is lange termijn cruciaal? Wie rustig opbouwt en niet probeert snel rijk te worden, maakt op termijn de meeste kans op succes.

Conclusie: kennis is het startkapitaal

De wil om te beleggen is er bij jongeren, maar kennis is het ontbrekende puzzelstuk. Zonder financiële educatie blijven ze afhankelijk van influencers en online trends, met alle risico’s van dien.

Als Nederland en Europa jongeren echt willen aanmoedigen om te beleggen, moet er meer ingezet worden op financiële vorming en transparante fiscale regels. Alleen dan wordt beleggen wat het hoort te zijn: een verstandige manier om op lange termijn financiële vrijheid op te bouwen.

Finst



Advertentie

Gratis e-book

Gratis te downloaden:
Bitcoin & crypto uitgelegd

Bitcoin & crypto uitgelegd

Download hier meteen het meer dan 150 pagina's tellende e-book "Bitcoin & crypto uitgelegd".

Populair op Beleggenonline







Advertentie






Beleggenonline.info is een
informatieve website van
Sigma Services bv
[email protected]
Sigmaservices.eu